` Análne vačky | Slovenský hovawart klub
 
 
English Deutsh
 
 
Vitajte na oficiálnej stránke SHK
Verzia pre tlač

Análne vačky

 

           Análne vačky sú pachové žľazy v oblasti konečníka, ktoré slúžia k značkovaniu teritória. Väčšinou sa vyprázdňujú bez problémov spolu s odchodom trusu, alebo pri obtieraní zadku o rôzne predmety. Môže však dôjsť k zamedzeniu odchodu sekrétu týchto žliaz, vývody sa upchávajú. Análne vačky sa môžu zapáliť. V takomto prípade sa sekrét zhromažďuje vo väčšej miere, veľmi nepríjemne páchne a môže byť aj hnisavý. Hlavným príznakom je svrbenie, pes si začína nadmerne olizovať oblasť konečníka, sadá si a jazdí zadkom po zemi (tzv. sánkovanie), obtiera sa o rôzne predmety, škriabe sa, nadmerne si obhrýza chvost. Nie u každého psa sa prejavujú všetky uvedené príznaky, každý pes reaguje inak.

 

           Dôsledkom nadmerného škrabania býva u psa zápal kože v oblasti ritného otvoru, pri zanedbaní príznakov sa objavujú hnisavé ložiská na koži, strata lesku srsti a lupiny. Preto je potrebné už pri prvých príznakoch navštíviť veterinára. Žľazy je potrebné pravidelne vytláčať, čím je problém „zanedbanejší", tým je vytláčanie pre psa nepríjemnejšie. Vytláčanie je potrebné robiť veľmi citlivo. V niektorých prípadoch je dokonca nutné análne žľazy chirurgicky odstrániť. Táto operácia je dosť komplikovaná a môže pri nej dôjsť k poškodeniu zvieračov v oblasti konečníka. Psom, ktorí majú problémy s análnymi vačkami sa neodporúča dávať kuracinu a kosti.

 

          Z homeopatických prípravkov sa odporúča: Nux vomica 9CH (na prečistenie organizmu) užíva sa 5 globuliek ráno, 5 globuliek večer. Rovnaké dávkovanie majú aj ďalšie homeopatiká: Silicea 9 CH pri chronických zápaloch, alebo Calcium sulfuricum 9 CH pri neprestajnom hnisaní a Causticum 9 CH pri pokračujúcom upchávaní vývodov. Účinne pomáhajú masáže masťou alebo tinktúrou Calendula.

 
 
nové
© 2009-2020 Slovenský hovawart klub. Všetky práva vyhradené.